خاموت زن چیست ؟

برای جلوگیری از بیرون زدگی میلگردهای طولی در اثر نیروهای وارد شده مانند کمانش، برش و پیچش از میلگردهای عرضی استفاده می شود که به آن ها خاموت می گویند. با توجه به نقش اساسی میلگرد در استحکام سازه های بتنی و ساختمانی از زمانیکه استفاده از میلگرد دراین سازه ها مرسوم شد بجث خم کردن میلگرد به شکل های مختلف و استفاده از آن نیز دغدغه کارفرمایان بوده است.
درابندا کار خم کردن و برش میلگرد به شکل دستی انجام می گرفت که از نظر هزینه مقرون به صرفه بود ولی به دلیل هزینه نیروی کار، سرعت پایین کار و دقیق نبودن خروجی خم و برش استفاده از دستگاه خاموت زن میلگرد رواج بیشتری پیدا کرد، دستگاه خاموت زن شامل قطعات مختلفی جهت خم و برش میلگرد می باشد و هر کدام از این قطعات تاثیر خود را در فرایند تولید خاموت دارند.
همچنین جهت هدایت میلگرد روی دستگاه خاموت زن به طرف جلو از یک چنگال مرکزی استفاده می شود و با حرکت میلگرد درون ان عمل خم و برش انجام می شود. دستگاه خاموت زن مواد فلزی مانند نوار، میله و سیم را به شکل خاموت یا رکاب در می آورد و کار دستگاه های خم کن میلگرد و قطع کن میلگرد را همزمان انجام می دهند.
دستگاه خاموت زن موجود در بازار معمولا در انواع خاموت زن دستی، دستگاه خاموت زن برقی، دستگاه خاموت زن نیمه اتوماتیک و دستگاه خاموت زن تمام اتوماتیک می باشند و در نمونه های توسعه یافته تر عمل خم میلگرد در هر دو جهت ساعتگرد و پادساعتگرد انجام می شود.
نحوه کار این نوع از دستگاه خاموت زن میلگرد به این صورت می باشد که عمل خم میلگرد بر اساس یک واحد خم با چنگال ثابت که در اطراف یک سنجاق خم واقع شده با حرکت در جهت عقربه های ساعت یا خلاف آن انجام می شود و خاموت میلگرد مورد نظر شکل می گیرد گاهی نیز این پین یا سنجاق مرکزی به عنوان عضو برشی عمل می کند. ثابت بودن چنگال در دستگاه خاموت زن باعث می شود نوار در طول خم کشیده نشود خم کردن میلگرد قبل از برش هم باعث کم شدن ضایعات کار می شود.
در دستگاه خاموت زن واحد راهنمای برش شامل یک راهنمای برشی قابل انتقال و یک شمارنده برشی قابل تعویض ثابت موجود می باشد و شرح مختصری از عملکرد دستگاه خاموت زن در آن وجود دارد، هم چنین این راهنما مشخص می کند که دستگاه خاموت زن شامل یک واحد فیدر منقبض برای بخش مواد و میلگرد، یک واحد راهنمای برش برای بخش مواد و میلگرد، یک واحد خم برای بخش مواد و میلگرد و یک واحد کنترل الکترونیکی قابل برنامه ریزی می باشد.
راهنمای برشی شامل جابجایی یک واحد عرضی برشی به همراه یک شمارنده برشی می باشد. این راهنمای برشی به همراه واحد خم مواد و میلگرد را به سمت شمارنده برشی حرکت داده و باعث خم شدن میلگرد درون چنگال مرکزی خاموت زن می شود، سپس واحد فیدر منقبض با استفاده از سیستم الکترونیکی ضد پالس باعث جلوگیری از حرکت غیرعادی میلگرد شده و میلگرد از طریق چنگال مرکزی خاموت زن منتقل می شود.
واحد خم یا پین خم از طریق حرکت در جهت ساعتگرد یا خلاف عقربه های ساعت باعث ایجاد خم در میلگرد شده و پس از آن به حالت اول خود در دستگاه خاموت زن برمی گردد در نتیجه واحد قیچی از طریق فشار میلگرد به جلو توسط واحد خم با یک چرخش در جهت ساعت یا خلاف آن منجر به برش میلگرد شده و مواد و هم چنین میلگرد درون دستگاه خاموت زن به حالت اول برمی گردند.پس از اتمام مراحل کار مواد و میلگرد های خم شده توسط واحد فیدر منقبض خارج شده سپس به سمت شمارنده برش ثابت حرکت می کنند در نتیجه خاموت زن قطع شده به نقطه اول برمی گردد.
این نوع از دستگاه خاموت زن میلگرد بسیار پیشرفته، پیچیده و گران قیمت می باشند
 
از دیدگاهی دیگر می توان خاموت زن ها را به دو دسته معمولی و سی ان سی تقسیم کرد.دستگاه خاموت زن معمولی قابل انتقال بر سر پروژه بوده و همان جا برای تولید خاموت استفاده می شود. خاموت زن معمولی در دو نوع تک فاز و سه فاز موجود بوده که از آن می توان جهت تولید خاموت های فونداسیون، ستون، سقف، ادگا ،منفی و کلیه خم های تا قطر 16 میلی متر استفاده می شود. برای میلگرد های با ضخامت بیشتر از 16 میلی متر از دستگاه های خم کن استفاده می شود. با اینکه شرکت های زیادی در ایران دستگاه خاموت زن میلگرد تولید می کنند که از قیمت و کیفیت مختلفی برخوردارند ولی کار با آن ها راحت بوده و توسط کارگر انجام می شود که بسته به مهارت کارگر و اندازه خاموت می توان روازنه تا چندین هزار خاموت تولید کرد.

دیدگاه ها

Call to action title

Call to action sub title

مجموعه فارس خاموت با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه فروش دستگاه های مختلف خم، برش و سایر خدمات مرتبط با کاربری انواع میلگرد و استفاده از متخصصان با تجربه و متعهد با مدیریت آقای شاکری در حال خدمت رسانی به هم وطنان عزیز می باشد
Designed by netdes.ir
© 2023, FarsKhamoot